V nitru Javoříčských jeskyní

Od natáčení v těžko přístupných jeskyních mě všichni odrazovali. Představuje to totiž spoustu technických potíží a samozřejmě nepohodlí. Mě ale Olomoucký dóm a dóm U hradu v Javoříčských jeskyních naprosto uchvátily a myšlenky, že část příběhu zasadíme právě sem, jsem se nechtěl vzdát. Sestavil jsem minimalizovaný štáb s kompletní speleologickou výbavou, přizvali jsme na pomoc místní jeskyňáře, vyřešili logistiku natáčení, techniku rozebrali do několika vodotěsných barelů, aby ji bylo možné přepravit i těmi nejužšími průlezy.

A podle plánu se v srpnu 2020 vypravili na místa pro většinu smrtelníků nevídaná. Hluboko v podzemí jsme byli odsouzeni trávit i dvanáct hodin v kuse a museli vážit každý gram materiálu, který s sebou bereme. S tím souvisela celá řada problémů - v neposlední řadě jídlo. Nosit si sem klasickou svačinu je vyloučeno (jednak na to není přepravní kapacita a také je to v rozporu s podmínkami povolení, která jsme dostali). Zachránila nás geniální vychytávka, na kterou mě v době příprav upozornil jeden kamarád. MANA. V relativně malé krabičce si sem neseme 330 kilokalorií nutričně vyvážené stravy. 

A tak jsme to dali. Jako první jsme zachytili monumentální prostor Olomouckého dómu pro filmové plátno. A bude toho mnohem víc.

- Roman Němec, autor scénáře a režisér


Foto: Petr Džambasov

Hlavní partneři

Partneři

Partnerské hotely