Odhalujeme tajuplný svět

Příběh filmu Kam motýli nelétají jsem z velké části zasadil do jakéhosi paralelního světa mimo naši pozemskou realitu. Vymyslel jsem obrovský jeskynní komplex s několika patry spletitých chodeb, velkými dómy, hlubokými strmými propastmi, jezerem a vodními toky. Prostor tajuplný, úchvatný, ale i záludný a nebezpečný. 

Do scénáře jsem detailně popsal všechny specifické překážky, které jeho terén nastraží hlavním hrdinům. První si to přečetl můj dlouholetý kamarád a kolega Petr Džambasov. „Hele, ten příběh je skvělej, ale s těma jeskyněma, to ses úplně zbláznil,“  byla jeho první reakce. „To budeme muset na Novej Zéland!“

Přišlo léto, já ukecal Petra a Petr svoji rodinu, abychom strávili dovolenou v jeskyních. Ovšem nevyrazili jsme na Nový Zéland, nýbrž na Moravu. Spojili jsme se se speleologickým záchranářem Jirkou Augustýnkem a jakýchkoliv znalostí a zkušeností prosti jsme začali prolézat obtížné terény nepřístupných jeskyní. Začali jsme na Jesenicku a skončili v Rudickém propadání Moravského krasu. Po třech dnech jsem se nemohl pohnout a dospěl jsem k závěru, že to byl ten nejpitomější nápad, co jsem za poslední pětiletku měl. 

Jenže co má se stát, stane se, a my „objevili“ Olomoucký dóm v Javoříčských jeskyních. Prostor tak dechberoucí, že si o filmové dobrodružství přímo říká. Samozřejmě tu nikdy nikdo žádný film netočil, protože „to nejde“. Překřtili jsme ho na Batman house a zařadili na první lokační list.

Já potom absolvoval ještě několik průzkumných expedicí a během tří měsíců poskládal svůj smyšlený svět z prostor pěti různých moravských jeskynních systémů. 

Do projektu se vstřícně zapojila kromě řady speleologů i Správa jeskyní České republiky a hornické Muzeum Sokolov. Společně chceme na filmovém plátně odhalit většinou lidí nepoznaný jedinečný podzemní svět, který nepřijme kohokoliv, ale vyvoleným změní minimálně pohled na život. A o to v tom filmu vlastně jde.

- Roman Němec, autor scénáře a režisér

Hlavní partneři

Partneři

Partnerské hotely